Grexit realną opcją?

Przedstawiciel greckiego Ministerstwa Sportu Stavros Kontonis spotkał się z przedstawicielami EPO, FIFA i UEFA, ale spotkanie nie przyniosło oczekiwanego efektu.

Zarówno krajowa, światowa jak i europejska centrala piłki nożnej domaga się wznowienia rozgrywek Pucharu Grecji, które po incydentach podczas półfinałowego meczu PAOK-u Saloniki z Olympiakosem Pireus Kontonis przerwał i zarazem ogłosił, że nie będą one w tym sezonie dokończone. Spotkanie miało zatem przynieść jakieś rozwiązanie tej sytuacji, ale tak się nie stało.

Fiasko rozmów niestety przybliżyło grecką piłkę nożną do karnego opuszczenia struktur światowego i europejskiego futbolu. Tak zwany Grexit wydaje się być całkiem realnym zagrożeniem bo przepisy FIFA i UEFA wyraźnie mówią, że ingerencja rządu w działanie władz federacji piłkarskiej jest niedopuszczalne, a w przypadku zaistnienia takiej sytuacji wyciągane są konsekwencje. Mimo tych gróźb Minister Sportu jest jak na razie nieprzejednany.

Skutkiem nie przystosowania się do zasad jest m.in. wykluczenie drużyny narodowej z wszelakich rozgrywek, wykluczenie greckich drużyn z europejskich pucharów, brak możliwości przeprowadzania transferów oraz wykluczenie greckich sędziów i obserwatorów z prowadzenia międzynarodowych spotkań. To są przykłady konsekwencji nakładanych przez FIFA i UEFA. Zaś głównym problemem wewnętrznym mogą być m.in. unieważnione umowy ze sponsorami i wielkie straty z tytułu podatków (zwłaszcza od dochodów zagranicznych piłkarzy).

Większość klubów Super League nie chce konfliktu z FIFA i UEFA i obawia się go, choć są też takie kluby, którym zależy na oczyszczeniu greckiego futbolu nawet kosztem wspomnianych konsekwencji. Włodarze PAOK-u tuż po informacji o fiasku rozmów oświadczyli – “Jesteśmy sojusznikami każdego, kto chce zmierzyć się z korupcją w greckim futbolu. Oczekujemy wszelkich niezbędnych działań w celu przywrócenia wiarygodności greckiego futbolu.

Najbliższe dni będą zatem gorącym okresem rozmów i negocjacji osób związanych z greckim futbolem i oby tylko przyniosły one korzystne dla greckiej piłki rozwiązania.

Dodaj komentarz

P
Strona istnieje od 01.04.2012, czyli ma już 3894 dni!