Odmieniony Puchar Grecji w sezonie 2018/2019!

W sezonie 2018/2019 rozgrywki Pucharu Grecji będą nieco inne niż w ostatnich kilku sezonach.

Dotychczas w rozgrywkach o krajowy puchar uczestniczyły drużyny Super League (pierwszy poziom rozgrywkowy) i Football League (drugi poziom rozgr.). Teraz do tych drużyn dołączą triumfatorzy rozgrywek pucharowych EPS czyli najlepsze drużyny 53 lokalnych związków piłkarskich. Po tej zmianie Kypello Elladas podzielone zostało na osiem faz.

Pierwsza faza
Na tym etapie udział w rozgrywkach weźmie 53 drużyny z EPS. Jedna z tych drużyn otrzyma wolny los i przejdzie do kolejnej rundy bez gry na murawie. Pozostałe 52 drużyny utworzą 26 par, z tym, że jeszcze przed losowanie kluby podzielone zostaną na cztery geograficzne grupy. Utworzone pary rozegrają jeden mecz (gospodarzem będzie pierwsza wylosowana drużyna), a awans uzyska zwycięzca.

Druga faza
W losowaniu weźmie udział 27 drużyn z pierwszego etapu. Pięć z tych drużyn otrzyma wolny los (nie może otrzymać go drużyna, która dostała go w pierwszym etapie), a pozostałe 22 drużyny podzielone zostaną na dwie strefy geograficzne (północ – południe). Tym samym utworzonych zostanie 11 par, których zwycięzcy (rozegrany będzie jeden mecz) plus pięć drużyn z wolnym losem przejdzie do kolejnego etapu.

Trzecia faza
Na tym etapie rozgrywek 16 drużyn, które wywalczyły awans w fazie drugiej dołączy do 16 drużyn Football League. Zwycięzcy wylosowanych 16 par awansują do etapu czwartego. Gospodarzami poszczególnych spotkań będą przedstawiciele EPS.

Czwarta faza
To będzie faza grupowa, w której do 16 zwycięzców fazy trzeciej dołączą kluby z greckiej ekstraklasy. Zatem 32 drużyny podzielone zostanie na osiem czterozespołowych grup ( w każdej grupie zagrają dwie drużyny z Super League i dwie wyłonione z poprzednich faz rozgrywek). Drużyny z Super League zagrają dwa mecze na wyjeździe i jeden u siebie. Pozostałe drużyny zagrają dwa domowe spotkania i jedno na wyjeździe. Po dwie najlepsze drużyny awansują do piątego etapu Pucharu Grecji.

Piąta faza
Najlepsza szesnastka poprzedniej rundy weźmie udział w losowaniu ośmiu par według zasady, że zwycięzcy grup będą rozstawieni, a drugie drużyny będą dolosowywane (drużyny z tej samej grupy nie mogą trafić na siebie). Gospodarzem pierwszych spotkań będą drużyny nierozstawione. Ośmiu triumfatorów dwumeczu awansuje do ćwierćfinału.

Szósta faza
Przed losowaniem par ćwierćfinałowych nie ma już żadnych wytycznych, czyli każdy może trafić na każdego. Lepsi w dwumeczu awansują do półfinału.

Siódma faza
Podobnie jak w poprzedniej rundzie i tym razem nie ma szczególnych wytycznych. Zwycięzcy 1/2 finału zagrają w wielkim finale.

Ósma faza
Spotkanie finałowe zaplanowano na 18 maja 2019 roku. Jeśli nic nowego nie wyniknie to areną pojedynku będzie ateńskie OAKA.

Dodaj komentarz

P