Zmarł Panos Markovits!

W wieku 87 lat zmarł legendarny grecki trener Panos Markovits.

Markovits był jednym z nauczycieli greckiej piłki. Był pierwszym greckim szkoleniowcem, który posiadał dyplom trenerski. Jako zawodnik nie grał zbyt długo, bowiem w już wieku 27 lat został trenerem. Pierwszą drużyną jaką poprowadził byłaDoxa Dramas. Największe sukcesy w greckiej lidze osiągnął jednak z Panionios GSS. W 1979 roku objął drużynę z Nea Smyrni w połowie sezonu, kiedy ta walczyła o utrzymanie. Markovits nie tylko uratował byt Panioniosu w ekstraklasie, ale też doprowadził drużynę do finału Pucharu Grecji, w którym pokonała ona AEK Ateny 3:1 i zdobyła główne trofeum.

Markovits prócz szkolenia greckich drużyn, był również trenerem cypryjskiego APOEL-u Nikozja, z którym w 1973 roku wywalczył mistrzostwo i puchar Cypru.

W swojej długiej przygodzie z pracą trenera (zakończył karierę w 2004 roku) Markovits prowadził kilkanaście klubów. Prócz wspomnianych Doxa Dramas, Panionios GSS i APOEL-u Nikozja, trenował też piłkarzy m.in. w Apollonie Kalamrias, Ethnikosie Pireus, Iraklisie Saloniki, Panachaiki Patras, Aias Salaminas i Pierikosie Katerini.

W latach 1966/67 był selekcjonerem reprezentacji Grecji, ale poprowadził ją tylko w dwóch meczach (Finlandia 2:1 i Libia 4:0).

Dodaj komentarz

P
Strona istnieje od 01.04.2012, czyli ma już 4081 dni!