Okiem Kibica (3) – Przed play-off Super League

Znamy już mistrza Grecji, znamy też zdobywcę Pucharu Hellady. Przez decyzję Greckiego Związku poznaliśmy też potencjalnego zastępcę drużyny która do czasu startu europejskich pucharów napotkałaby problemy finansowe bądź licencyjne. Tą drużyną będzie Panathinaikos, choć los chciał że akurat to „Koniczynki” borykają się w chwili obecnej z dużymi problemami kadrowo-finansowymi.

Główne zaszczyty przypadły Olympiakosowi Pireus, który zgarnął dublet i należy tylko mieć nadzieję, że na europejskich boiskach godnie i sukcesami będzie reprezentował Grecję.

Kibicom greckiej piłki zostaje teraz play off. To już ostatni akcent mijającego sezonu i ostatnie pytania o niewiadome. Pozwolę sobie więc na krótką ocenę szans poszczególnych drużyn starając się ocenić plusy i minusy poszczególnych drużyn oczywiście z punktu widzenia kibica..

PAOK SALONIKI
plusy: Drugie miejsce w rozgrywkach i mocna kadra z bramkostrzelnymi Athanasiadisem i Salpigidisem oraz atmosfera na „Toumba” wydaje się mi na tą chwilę największym plusem i ..chyba jedynym gdyż..
minusy: Odejście trenera w tej fazie gier wydaje się, iż może odbić się negatywnie na koncepcji gry do tego przewidywana ofensywa transferowa saloniczan może mieć negatywny wpływ na samych zawodników z których wielu może mieć świadomość, iż jest to ostatni ich sezon w barwach „Tyrana północy”, a ciężko się gra mając ..a może raczej nie mając motywacji.

ASTERAS TRIPOLIS
plusy: Mając najlepszego obecnie trenera, szeroką kadrę i świetną passę meczów wyjazdowych Arkadyjczycy wydają się najpoważniejszym kandydatem do „utarcia nosa” faworytowi tych rozgrywek i wygrania całej imprezy. Solidne punktowanie na boiskach GSL tak u siebie jak i na obcym terenie może mieć decydujący wpływ, a możliwość zmian w szerokiej kadrze bez większego uszczerbku dla zespołu może dodać atut wytrzymałości gdyż harmonogram gier jest dość napięty.
minusy: Pech do częstych kontuzji może mieć minimalny przy szerokiej kadrze wpływ ale największym wrogiem Asterasu może okazać się …długa przerwa w rozgrywkach, bo niewiadomą jest czy nie wybiła ona zespołu z rytmu.

ATROMITOS PERISTERI
plusy: Stabilizacja i spokojne przygotowanie pod okiem nowego-starego trenera Paraschosa może sprawić, że zespół Atromitosu zaskoczy nas tym razem dobrą i żywą grą a marazm i chimeryczność jaka towarzyszyła zespołowi podczas meczów ligowych odejdzie w niepamięć. Do atutów można będzie zaliczyć fakt iż trener do dyspozycji będzie miał całą kadrę.
minusy: Siła ofensywna ..niestety ale ilość remisów i mało strzelonych w lidze goli sprawia, że przy braku zwycięstw ciężko będzie odrobić straty punktowe (bonusy) na starcie rozgrywek.

PAS GIANNINA
plusy: Największa niewiadoma ..historyczny awans do pucharów i radosna fala uniesienia być może poniesie piłkarzy do heroicznego boju gdyż upatrywany jako outsider tych rozgrywek, zespół PAS nie ma nic do stracenia i może zaskoczyć grą na luzie i bez presji. A to nie rzadko daje piorunujący efekt. Dla samych piłkarzy jest to też możliwość błyśnięcia bo teraz uwaga greckich kibiców, a także i włodarzy możniejszych klubów skoncentrowana będzie na dwóch, a nie ośmiu meczach i cała piłkarska Grecja żyć będzie przez najbliższe dni i tygodnie właśnie tymi czterema wymienionymi drużynami.
minusy: Jednym z poważnych minusów dla ekipy PAS wydaje się tylko brak doświadczenia w tego typu rozgrywkach. Kapitan zespołu Pantos jest jedynym który „z nie jednego pieca chleb jadł”, ale czy tylko na jego doświadczeniu może opierać się cała drużyna?

Podsumowując, myślę że już od jutra czekają nas nie lada emocje i sportowe przeżycia, a sądzę iż z punktu widzenia kibicowskiego dobrze się stało że mamy taki układ sił w pierwszej kolejce. W przypadku zwycięstw Atromitosu i PAS różnice punktowych bonusów się zatrą i jako kibice będziemy mieli nie lada gratkę i wyrównaną rywalizację do końca. Gorszym rozwiązaniem wydają się zwycięstwa PAOK-u i Asterasu gdyż do zakończenia play off będziemy mogli się już pasjonować tylko rywalizacją Arkadyjczyków i Tyrana Północy, ale to oczywiście kibicowskie spekulacje dla podgrzania i uatrakcyjnienia rywalizacji a na boisku ..niech wygrywają najlepsi!

Dodaj komentarz

P
Strona istnieje od 01.04.2012, czyli ma już 4014 dni!