Okiem Kibica (4) – Młodość czy rutyna?

Młodość czy rutyna? Spontaniczność czy doświadczenie? To wiecznie zadawane piłkarskie pytanie chyba nigdy nie znajdzie odpowiedzi, choć głowią się nad nim nie tylko prezesi, działacze czy trenerzy, ale także zwykli kibice.

Oczywiście ilu ludzi tyle zdań i tyleż samo argumentów po obu stronach. Naturalnie jest jeszcze trzecia (umiarkowana) opcja która odnosi się poparciem dla „mieszanki wybuchowej” czyli właśnie rutyniarzy i młodzieży w jednej ekipie. Ale nie będę rozstrzygał (bo też i jest to nie możliwe), który wariant jest dla klubu najlepszy choćby dlatego, że zawsze znajdą się ludzie którzy na nastolatków wskazywać będą pod kątem „sodówki”, a na trzydziestolatków wskazywać będą jako dziadków wytyczając im słowną drogę do emerytury..

Postanowiłem więc skoncentrować swoją uwagę na naszej ukochanej lidze greckiej i zobaczyć jak drużyny wyglądały w tym zasadniczym sezonie pod kątem średniej wieku i jaki efekt końcowy to przyniosło. Być może dam w ten sposób argumenty stronom „konfliktu”, ale przecież nie długo jest kolejny sezon i za rok wynik i ocena może być z goła odmienna.

Przedstawiając tabelkę wiekowości poszczególnych klubów pozwoliłem podzielić ją na trzy części tzn piątkę doświadczonych, szóstkę czyli mieszankę rutyny i młodości oraz grupę pięciu drużyn-młodzieżową.

[table_sc caption=”Grupa – wiekowa” sort=”,,desc” colalign=”center|left|center|center|center”] Poz.,Klub,Średnia wieku,Zawodnicy w kadrze,Miejsce w tabeli
1,PAE Veria,28.3,(29),12
2,Panthrakikos Komotini,27.6,(26),10
3,AO Platanias,26.9,(29),9
4,Asteras Tripolis,26.8,(29),3
5,Olympiakos Pireus,26.4,(28),1
[/table_sc]
[table_sc caption=”Grupa – mieszance doświadczenia i młodości” sort=”,,desc” colalign=”center|left|center|center|center”] Poz.,Klub,Średnia wieku,Zawodnicy w kadrze,Miejsce w tabeli
6,Skoda Xanthi,26.2,(28),7
7,Atromitos Peristeri,26.1,(27),4
8,Levadiakos,25.8,(26),11
9,PAOK Saloniki,25.6,(30),2
10,Panathinaikos Ateny,24.3,(32),6
11,PAS Giannina,24.2,(27),5
[/table_sc]
[table_sc caption=”Grupa – najmłodsi” sort=”,,desc” colalign=”center|left|center|center|center”] Poz.,Klub,Średnia wieku,Zawodnicy w kadrze,Miejsce w tabeli
12,OFI Kreta,23.8,(32),14
13,AO Kerkyra,23.8,(32),16
14,Aris Saloniki,23.0,(29),13
15,Panionios GSS,23.0,(33),8
16,AEK Ateny,23.0,(35),16
[/table_sc]

Podsumowując w grupie pierwszej nazwijmy to „wiekowej” znalazły się drużyny z pierwszej trójki w tym mistrz, ale niekoniecznie świadczy to o tryumfie doświadczenia, przecież „najstarsza” i najbardziej doświadczona Veria z trudem obroniła się przed spadkiem..

W grupie „środka” nazwijmy to „mieszance doświadczenia i młodości” mamy drużyny z czuba tabeli i tych, które otarły się o play-off, ale jest też jedenasty Levadiakos który jednak spadkiem zagrożony nie był.. A więc chyba ta „mieszanka” w tym sezonie wypadła najlepiej i nie patrząc na dół tabeli mogła stawiać sobie wyższe cele.

No i ostatnia grupa „najmłodsi”. Niestety młodzi wypadli blado i dwie z tych pięciu drużyn pożegnały się z ekstraklasą. Kolejne dwie walczyły dramatycznie o utrzymanie i tylko młodzież z Panioniosu podźwignęła ten ciężar pamiętając o tym, że rewelacyjny mieli początek sezonu.

Na podstawie tych analiz można oczywiście wyciągnąć jakieś wnioski jednak pamiętać trzeba, że każdy sezon przynosi nowe rozwiązania i nie ma tu reguły. Istotnym czynnikiem w tym sezonie jest to, że wiele klubów zostało zmuszonych do odmłodzenia kadr i prawdopodobnie nie jest to koniec tej tendencji w najbliższych latach, czego powodem jest kryzys i klubowe cięcia na transfery.

Jak ułoży się to w następnym sezonie? Jedno jest pewne. Nikt tego nie wie i dzięki temu z zainteresowaniem przyglądać się będziemy w kolejnym sezonie poczynaniom rutyniarzy jak Katsouranis, Tavlaridis, Seitaridis ale też czujne oko kibica zwróci uwagę na rozwój młokosów jak Mantalos, Vlachodimos czy Mavrias. A trzeba przyznać, że młodych objawień w tym sezonie mieliśmy mnóstwo i obyśmy mieli w kolejnych sezonach..

Dodaj komentarz

P
Strona istnieje od 01.04.2012, czyli ma już 4018 dni!