Najbardziej grecki klub w Europie!

Poza Grecją w Europie jest jeszcze jeden kraj, jedna liga, w której można znaleźć tylu Greków w drużynie co w Helladzie. Pierwszym skojarzeniem może być Cypr, ale to zupełnie nie ten kierunek..

Najbardziej greckim klubem w Europie jest drugoligowy czeski zespół FK Čáslav. Klub założony w 1902 roku dopiero w sezonie 2006/2007 awansował na szczebel centralny rozgrywek. W „Fotbalová národní liga”, czyli czeskiej drugiej lidze gra do teraz. W sezonie 2008/2009 Čáslav wywalczył drugie miejsce promujące do Gambrinus Ligi, ale niepewna sytuacja ekonomiczna i problemy licencyjne zmusiły włodarzy do odsprzedania miejsca drużynie 1. FC Slovácko.

W 2011 roku zarządzanie klubem wzięło na siebie miasto, ale po roku pojawili się ludzie, którzy postanowili zainwestować w niewielki klub. Tymi dobrodziejami okazali się biznesmeni z Grecji.

Współpraca greckich przedsiębiorców z czeskim klubem to w pewnym sensie paradoks, ponieważ Grecja kojarzona jest raczej z kryzysem gospodarczym, a jednak znaleźli się ludzie z Grecji, którzy nie bali się i zainwestowali swoje pieniądze w drugoligowca, a nie ukrywajmy inwestycja w piłkę nożną to w dzisiejszych czasach nie jest zbyt pewny interes.

Włodarze miasta mają zatem powody do radości i satysfakcji, że od blisko roku właśnie w ich klub są inwestowane środki. Przedstawicielem greckich przedsiębiorców i zarazem zarządcą klubu jest Michael Stefanidis. Dyrektorem sportowym od kilku miesięcy jest Tomáš Haniak, który widzi tylko pozytywne rzeczy w tej współpracy. – „Bez pieniędzy greckich przedsiębiorców FK Čáslav nie zagrałby w drugiej lidze. Oni włożyli w ten klub duże pieniądze.„. Same pieniądze to jednak nie wszystko, bowiem dzięki Grekom zaangażowanym w działalność klubu nawiązano cenną współpracę z Manchesterem City, której celem jest sprowadzenie do Czech młodych piłkarzy. Są to przede wszystkim zawodnicy ze szkółki „The Citizens”, którzy na razie nie mają szans trafić do pierwszej drużyny, czy nawet do rezerw Manchesteru City. Efektem tego partnerstwa jest już pojawienie się w drużynie Emericka Hippiasa. To jednak dopiero początek, bowiem Stefanidis zapowiada współpracę z innymi klubami Europy Zachodniej. Głównym celem kilkuletniej inwestycji ma być klub, który będzie kształcił młode talenty z całej Europy.

Bardzo istotnym faktem zaangażowania Greków w FK Čáslav jest odczuwalna liczba piłkarzy pochodzących z Hellady. W sezonie 2012/2013 w kadrze było ich aż 10. Bramkarze – Christos Chalkias i Andreas Mylonas, obrońcy – Panagiotis Achemaistos, Alexis Gugginio i Panagiotis Vasilakos, pomocnicy – Pavlos Efthymiadis, Ilias Pollalias, Alexandros Melissopoulos i Christos Stathoulopoulos oraz napastnik Gavril Efthymiadis. Wcześniej w czeskiej drużynie grali też Theodoros Barios, Nikos Mitrou.

Teraz Grekom zaangażowanym w ten projekt należy życzyć wytrwałości w działaniu, bo tylko wtedy wyznaczony cel zostanie osiagnięty..

Dodaj komentarz

P
Strona istnieje od 01.04.2012, czyli ma już 4014 dni!