Zasady spadku i awansu ustalone!

football_leagueSuper League i Football League doszły do porozumienia w sprawie awansów i spadków.

Władze greckiej drugiej ligi za pomocą głosowania przyjęły propozycję 2+1, czyli bezpośredniego awansu i spadku dwóch drużyn oraz rozegrania dodatkowego barażu między 3 drużyną Football League, a 16 Super League.

Przeprowadzone we wtorek głosowanie, w którym wzięło udział 20 przedstawicieli klubów obu grup Football League przyniosło następujące rozstrzygnięcie. Za przyjęciem opcji 2+1 było 13 klubów (Pierikos SFK, Fokikos Amfissa, Anagennisi Giannitson, Ethnikos Gazorou, AO Chania, APO Fostiras, AO Iraklis Psachnon, Acharnaikos AO, Panaigialeios GS, GS Kallithea, AO Glyfadas, AGS Vyzas Megaron, Apollon 1926 Kalamarias). Za odrzuceniem tej opcji było 6 klubów (PAE Iraklis 1908, AO Kavala, Panachaiki GE 2005, AOK Kerkyra, GAS Aiginiakos, AO Asteras Magoulas), a wstrzymał się tylko jeden klub (AS Olympiakos Volou).

6 opinie na “Zasady spadku i awansu ustalone!

Jaka była inna opcja? Rozumiem, że kluby głosujące „przeciw” miały inną wizję – tylko jaką?

Pierwsza opcja była 3 bezpośrednie spadki i 3 awanse, ale Super League nie zgodziła się na to proponując 2+1, na co zaś nie przystała Football League i od listopada szukano kompromisu. Wiadomo, ze perspektywa dodatkowego meczu nie jest najlepiej odbierana i dlatego część klubów odrzuciła tak propozycję..

Póki co to SL ustala reguły a FL jedynie może kręcić nosem. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia – teraz zapytać te kluby, które głosowały przeciw „2+1” jaki system chcieliby mieć w przypadku ich gry w SL? Ile z nich dalej byłoby za systemem „3 spada”? Zapewne wtedy to oni najgłośniej krzyczeliby żeby obowiązywała opcja „2+1”.
System „3” jest dobry dla ogółu widzów – większa „rotacja”, nowe twarze itp. Nie daje to jednak poczucia stabilizacji tym słabszym klubom w stawce. Poza tym „3” jest dobra w sytuacji braku dużej różnicy między 1. a 2. poziomem rozgrywek. Mam wrażenie, że między SL a FL jest jednak za duża różnica aby stosować system „3”. Może nie jest to najlepszy przykład ale czołowe kluby FL niedawno grały z czołowymi klubami SL – Iraklis i Olympiakos V. Wyniki znamy. Podkreślam, że mam świadomość iż przykład może nie jest dobry ale jakieś tam małe światełko rzuca na problem. System „2+1” jest optymalny dla Grecji w moim odczuciu.

Nie zgodzę się, że SL dyktuje warunki, bo przed tym sezonem to przecież FL walczyła o 18 drużyn w najwyższej klasie rozgrywkowej, mimo że SL była przeciwna. Te dwa dodatkowe miejsca dołożone zostały siłą. Można nawet powiedzieć, że FL zastosowała swoisty szantaż.

To fakt, nie pomyślałem od tej strony. Liga spokojnie mogłaby być 16 zespołowa z systemem „2+1” – w moim odczuciu byłoby to optymalne rozwiązanie.

Do takiej opcji dążą.

Dodaj komentarz

P
Strona istnieje od 01.04.2012, czyli ma już 4006 dni!