Grexit! To już się dzieje!

Przewodniczący Komitetu Monitorującego z ramienia FIFA Herbert Hübel wysłał do centrali światowego futbolu raport z kontroli jaką przeprowadzono w ostatnich dniach w siedzibie Greckiej Federacji Piłki Nożnej (EPO) i nie jest to przychylny greckiemu futbolowi raport.

Austriak w swoim podsumowaniu napisał m.in. o zawieszeniu greckiej ekstraklasy, wtargnięciu z bronią na murawę prezesa PAOK-u Salonik Ivana Savvidisa, a także o usunięciu salonickiego klubu ze struktur Europejskiego Stowarzyszenia Klubów (ECA). Wspomniał też o licznych sprawach sądowych, których wyroki są nachalnie odkładane w czasie. Hübel zauważył, że obecna sytuacja EPO nie gwarantuje sprawnego przeprowadzenia rozgrywek i zasugerował wyłączenie Grecji ze struktur FIFA tzw. Grexit.

W maju lub czerwcu podczas zgromadzenia członków FIFA przeanalizowana zostanie sytuacja w Grecji i podjęta zostanie decyzja w jej sprawie.

Co grozi Grecji w przypadku Grexitu:
– żadna z drużyn narodowych nie będzie mogła uczestniczyć w rozgrywkach (m.in. brak uczestnictwa w eliminacjach do EURO 2020 oraz w Lidze Narodów UEFA).
– żaden klub nie będzie uprawniony do gry w europejskich pucharach.
– wszelkie mecze towarzyskie będą zabronione.
– transfery zagranicznych piłkarzy do Grecji i Greków do innych krajów będą niemożliwe.

Poza tym grecki futbol straci sponsorów, a także pieniądze od UEFA i FIFA (roczny obrót EPO ze wszystkich źródeł szacuje się na kwotę 22 milionów euro).

Dodaj komentarz

P
Strona istnieje od 01.04.2012, czyli ma już 4078 dni!