Greckie kluby mocno obciążają podatników!

Brak ekonomicznej stabilności i strukturalne roszady, które podejmują greckie kluby, bardzo poważnie obciążają podatników.

W ostatnich latach wiele klubów ogłaszało bankructwo i przechodziło restrukturyzację, co wiązało się z wymazywaniem niekiedy ogromnych długów (zobowiązania względem fiskusa i zakładu ubezpieczeniowego). Jest to tylko pozorne oczyszczenie, bo przecież ktoś musi spłacać te zaciągnięte przez spółki długi, a tym kimś byli i oczywiście ciągle są greccy podatnicy.

Według najnowszych danych Urzędu Podatkowego 29 klubów, które przewinęły się w ostatnich latach przez Alpha Ethniki i Beta Ethniki choć nie tylko wypracowały dług na blisko 500 milionów euro!!

Rekordzistą w rankingu jest AEK Ateny, który poprzez bankructwo ogłoszone w 2013 roku i dobrowolną degradację do ligi amatorskiej uwolnił się od ponad 300 milionów euro długu. Na podium znalazły się też Panionios GSS z ponad 28 milionami euro długu i Athinaikos z zadłużeniem na poziomie blisko 24 milionów euro. W pierwszej „dziesiątce” swoje miejsce znalazły też – Panachaiki (17 mln.), Iraklis Saloniki (14 mln.), Olympiakos Volou (9 mln.), AEL (8 mln.), Prodeftiki Neolaia (7,5 mln.), AO Kerkyra (7 mln.) i AO Kavala (7 mln.)

Co ciekawe zabrakło w zestawieniu Panathinaikosu Ateny, który jak wiadomo od dłuższego czasu zmaga się z ekonomicznymi problemami. Brakuje też PAOK-u Saloniki, który jednak już w 2015 roku spłacił wszystkie zobowiązania. Bez długów jest natomiast Olympiakos Pireus.

Kluby nie poniosły żadnych konsekwencji swojego działania, za co obarcza się fatalne przepisy (z lat 2006-2013), które bez problemu umożliwiły zmianę numeru identyfikacji podatkowej, przepisanie długów na stary podmiot i zarazem uwolnienie nowej spółki od zobowiązań. Dopiero w 2013 roku wprowadzono punkt – „Zadłużenie nie jest wygaszane wraz z dobrowolną degradacją klubu do niższych lig.„, ale to można powiedzieć było za późno, bo prawo nie działa wstecz i wyliczone do tego momentu zadłużenie greckich klubów było już tylko stratą skarbu państwa.

Dodaj komentarz

P
Strona istnieje od 01.04.2012, czyli ma już 4011 dni!