Restrukturyzacja greckich rozgrywek wchodzi w życie!

W poniedziałek Minister Sportu Giorgos Vasileiadis spotkał się z przedstawicielami Greckiego ZPN (EPO), Super League i Football League, by ostatecznie omówić sprawy restrukturyzacji greckich rozgrywek.

Latem zeszłego roku ustalono że restrukturyzacja rozgrywek jest niezbędna do wyprowadzenia greckiego futbolu z marazmu. Niestety w kolejnych miesiącach postęp we wprowadzaniu reorganizacji nie uległ znaczącej zmianie, a właściwie nic się nie zmieniło. Więcej zaczęto mówić na ten temat na początku tego roku. Pojawił się jednak problem, bo zapowiadane zmiany musiały być przeprowadzone na podstawie poprawki do ustawy, a chodziło o utworzenie nowych rozgrywek pod nazwą Super League 2, które miały być zapleczem Super League. Ostatecznie w marcu poprawka została przyjęta, ale to nie zamknęło tematu, a stworzyło okazje dla przeciwników tych zmian.

Chodziło przede wszystkim o liczbę drużyn w poszczególnych rozgrywkach, a także o zasady awansów i spadków w obecnym sezonie. Super League za sprawą większości swoich członków chciało, by w nowym sezonie pozostało szesnaście drużyn, a na koniec obecnego bezpośrednio spadło z niej nie trzy, a dwie drużyny. Włodarze Football League chcieli zaś, by awans uzyskały bezpośrednio dwie drużyny, a nie jedna. Poza tym pojawiła się też kwestia finansowania nowych rozgrywek, która jest tematem kluczowym dla klubów. Ogólnie wszyscy prócz Vasileiadisa chcieli przesunięcia restrukturyzacji na sezon 2020/2021.

W poniedziałek wszystkie strony spotkały się jeszcze raz, ale Giorgos Vasileiadis był nieugięty. Duże znaczenie miała też postawa telewizji ERT, która po rządowym zatwierdzeniu nowych rozgrywek rozpoczęła procedury mające na celu wygospodarowanie odpowiednich funduszy na nowy sezon, na który ostatecznie przeznaczyła ponad 5 milionów euro. Zresztą wszystkie umowy z partnerami medialnymi to dla greckich rozgrywek fundament istnienia i zawierane umowy nie mogą być zmieniane bez konsekwencji. Tym samym zapowiedziana w zeszłym roku zmiana rozgrywek ostatecznie staje się faktem i pozostaje już tylko formalne wprowadzenie jej w życie.

Co się zmieni w greckich rozgrywkach?

Super League w sezonie 2019/2020 będzie liczyła 14 drużyn, a to oznacza, że w obecnym sezonie trzy ostatnie drużyny (14, 15 i 16) spadnę bezpośrednio, a czwarta (13) rozegra baraż z drugą drużyną Football League.

Od nowego sezonu druga klasa rozgrywkową będzie nosiła nazwę Super League 2 i liczyć będzie 12 drużyn. Zagrają w niej trzej spadkowicze z Super League, przegrany z barażu (13 zespół SL z 2 zespołem FL) oraz drużyny z miejsc 3-10 z rozgrywek Football League 2018/2019.

Trzeci poziom rozgrywkowy będzie nosił nazwę Football League (do tej pory nazwę tą nosił drugi poziom rozgrywkowy) i zagra w nim 14 drużyn. Będą to zespoły z miejsc 11-12 z tegorocznych rozgrywek drugiej ligi oraz dwanaście drużyn z Gamma Ethniki (ośmiu zwycięzców grup i cztery drużyny wyłonione z play-off).

Czwarty poziom rozgrywkowy, czyli Gamma Ethniki liczyć będzie 106 drużyn, które walczyć będą w ośmiu grupach.

Dodaj komentarz

P
Strona istnieje od 01.04.2012, czyli ma już 4006 dni!