eMŚ: Przed meczem Grecja – Gruzja

Reprezentacja Grecji w środę podejmie Gruzję w meczu grupy B eliminacji do Mistrzostw Świata.

Mecz z Hiszpanią rozegrany przez Greków bardzo konsekwentnie dał cenny remis i podniósł morale oraz pewność siebie drużyny. Pokonanie Hondurasu utwierdziło Johna van’t Schipa w przekonaniu, że powołani przez niego zawodnicy wzajemnie się uzupełniają i dopełniają. Te dwa mecze dały też selekcjonerowi pewność, że droga, którą obrał na początku jest słuszna i należy to kontynuować.

Konfrontacja z Gruzją nie będzie jednak łatwa. Podopieczni Willy’ego Sagnola na inaugurację przegrali ze Szwecją tylko 0:1, a w meczu z Hiszpanią prowadzili już 1:0 i mało brakowało, by zdobyli z potentatem punkt jak Grecy, ale ostatecznie nie mieli szczęścia i przegrali 1:2. Te dwa mecze dały obraz solidnego zespołu i choć Grecy są dobrze dysponowani będą musieli zagrać na sto procent, by wyciągnąć z tego pojedynku komplet punktów.

Gruzja to bardzo dobry zespół. To nie będzie łatwy mecz. Nie ma łatwych meczów. Oczywiście chcemy wygrać, ale przede wszystkim musimy dać z siebie wszystko, a jeśli to zrobimy, będziemy mieli większe szanse na zwycięstwo.

Historia bezpośrednich meczów daje Grekom podstawy, by patrzeć na ten najbliższy mecz optymistycznie. Trzy zwycięstwa i remis do bilans meczów rozegranych w Helladzie. W eliminacjach do Mundialu obie drużyny zagrały w 2005 roku i ówcześnie w Pireusie było 1:0 dla gospodarzy (Dimitris Papadopoulos 17′). Ostatni mecz tych drużyn w Grecji zakończył się remisem 1:1 (Nikos Spyropoulos 72′ – Alexander Iaszwili 3′) i były to eliminacje do Mistrzostw Europy 2012.

Poprzedni mecz w Grecji w ramach eliminacji do MŚ

Grecy są gotowi na kolejny krok, ale nie mogą tracić koncentracji, zwłaszcza w defensywie, bo Gruzini, którzy mają bardziej doświadczoną drużynę potrafią wykorzystać każdy błąd i wyprowadzić groźną kontrę. To jest ich atut.

Przypuszczalna „11”: Odysseas Vlachodimos – Dimitris Giannoulis, Giorgos Tzavllas, Kyriakos Papadopoulos, Michalis Bakakis – Andreas Bouchalakis, Zeca – Giorgos Masouras, Tasos Bakasetas, Kostas Fortounis – Giorgos Giakoumakis

31 marca 2021 – 20:45 – Toumba – Saloniki
sędzia główny: Szymon Marciniak (Polska)


GRECJA – Ranking FIFA: 53. miejsce

Rok założenia: 1926

Sukcesy
Mistrzostwo Europy (1): 2004

Kadra (John van’t Schip)
Sokratis Dioudis, Odysseas Valchodimos, Stefanos Kapino, Startos Svarnas, Michalis Bakakis, Giorgos Tzavellas, Giorgos Kyriakopoulos, Dimitris Giannoulis, Kostas Tsimikas, Kyriakos Papadopoulos, Kostas Mavropanos, Sotiris Alexandropoulos, Athanasios Androutsos, Zeca, Andreas Bouchalakis, Dimitris Pelkas, Petros Mantalos, Kostas Fortounis, Manolis Siopis, Charis Mavrias, Tasos Bakasetas, Christos Tzolis, Giorgos Masouras, Dimitris Limnios, Vangelis Pavlidis, Giorgos Giakoumakis, Tasos Douvikas

Mecze w 2021 roku
vs Hiszpania (w) 1:1
vs Honduras (d) 2:1


GRUZJA- Rankingu FIFA: 89. miejsce

Rok założenia: 1936

Kadra (Willy Sagnol)
Giorgi Loria, Lazare Kupatadze, Giorgi Mamardaszwili, Otar Kakabadze, Mamuka Kobachidze, Guram Kaszia, Gia Grigalawa, Jemal Tabidze, Lasza Dwali, Grigol Chabradze, Guram Giorbelidze, Jaba Kankawa, Giorgi Aburjania, Saba Lobjanidze, Nika Kwekweskiri, Walerian Gwilia, Jaba Jighauri, Otar Kiteiszwili, Lewan Szengelia, Chwicza Kwaracchelia, Giorgi Kwilitaia, Budu Ziwziwadze, Giorgi Beridze, Georges Mikautadze

Mecze w 2021 roku
vs Szwecja (w) 0:1
vs Hiszpania (d) 1:2


KONFRONTACJA GRECKO-GRUZIŃSKA

Data Miejsce Mecz Wynik
08.05.1996 Jannina GRECJA-Gruzja 2-1
14.10.1998 Ateny GRECJA-Gruzja 3-0 eME
05.06.1999 Tbilisi Gruzja-GRECJA 1-2 eME
26.03.2005 Tbilisi Gruzja-GRECJA 1-3 eMŚ
12.10.2005 Pireus GRECJA-Gruzja 1-0 eMŚ
03.09.2010 Pireus GRECJA-Gruzja 1-1 eME
11.10.2011 Tbilisi Gruzja-GRECJA 1-2 eME
P