eLE: Przed meczem Olympiakos – Slovan

W czwartek Olympiakos Pireus podejmie ŠK Slovan Bratysława w meczu rundy play-off kwalifikacji Ligi Europy.

Główny cel walki Olympiakosu w europejskich pucharach nie został osiągnięty, a dwumecz z Łudogorec Razgrad uwidocznił braki w zgraniu i koncentracji mistrza Grecji. Zawiedli ci co zawieść nie powinni, a walka tylko o fazę grupową Ligi Europy to jednak porażka. Większa może być nie osiągnięcie i tego celu.

W sezonie 2019/2020 w podobnej sytuacji był PAOK Saloniki, na którego drodze stanął aktualny rywal pireuskiego klubu ŠK Slovan Bratysława. Niestety dwumecz okazał się ostatecznie klęską salonickiej drużyny, która po porażce na Słowacji 0:1 u siebie wygrała tylko 3:2, a to ówcześnie dało awans drużynie z Bratysławy. Takiego scenariusza powinni się obawiać podopieczni Pedro Martinsa i dlatego powinni postarać się o przekonujące zwycięstwo, by rewanż był tylko formalnością.

Przypuszczalna „11”: Kostas Tzolakis – Oleg Reabciuk, Ruben Semedo, Pape Abou Cissé, Kenny Lala – Andreas Buchalakis, Mady Camara, Yann M’Vila – Mathieu Valbuena, Giorgos Masouras – Youssef El-Arabi

19 sierpnia 2021 – 21:00 – Karaiskakis – Pireus
sędzia główny: Marco Guida (Włochy)


OLYMPIAKOS PIREUS – Ranking UEFA: 37. miejsce

Rok Powstania: 1925
Mistrzostwo Grecji (46): 1931, 1933, 1934, 1936, 1937, 1938, 1947, 1948, 1951, 1954, 1955, 1956, 1957, 1958, 1959, 1966, 1967, 1973, 1974, 1975, 1980, 1981, 1982, 1983, 1987, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2020, 2021
Puchar Grecji (28): 1947, 1951, 1952, 1953, 1954, 1957, 1958, 1959, 1960, 1961, 1963, 1965, 1968, 1971, 1973, 1975, 1981, 1990, 1992, 1999, 2005, 2006, 2008, 2009, 2012, 2013, 2014, 2015, 2020

Kadra (Pedro Martins)
Tomáš Vaclík, Ögmundur Kristinsson, Ilias Karargyris, Kostas Tzolakis, Rúben Semedo, Sokratis Papastathopoulos, Ousseynou Ba, Svetozar Marković, Kenny Lala, Apostolos Apostolopoulos, Pape Abou Cissé, Oleg Reabciuk, Mady Camara, Andreas Bouchalakis, Yann M’Vila, Thanasis Androutsos, Pierre Kunde Malong, Giorgos Masouras, Aguibou Camara, Mathieu Valbuena, Christos Liatsos, Vasilis Sourlis, Lazar Randjelović, Ahmed Hassan, Henry Onyekuru, Youssef El-Arabi, Marios Vrousai, Tiquinho Soares, Giorgos Stamoulis

Mecze w europejskich pucharach
Liga Mistrzów: 184 (66 zwycięstw – 35 remisów – 83 porażki)
PZP/Puchar UEFA/Liga Europejska: 131 (58-22-50)

Potyczki ze słowackimi drużynami
2009/2010 (LM – eII) ŠK Slovan Bratysława 2:0 2:0
1961/1962 (PZP – I) Dynamo Żlilina 2:3 0:1

Dotychczasowe mecze w europucharach sezonu 2021/2022
vs Neftçi PFK (Azerbejdżan) 1:0 1:0
vs Łudogorec Razgrad (Bułgaria) 1:1 2:2


ŠK SLOVAN BRATYSŁAWA- Ranking UEFA: 152. miejsce

Rok Powstania: 2001
Mistrzostwo Słowacji/Czechosłowacji (15/8): 1940, 1941, 1942, 1944, 1994, 1995, 1996, 1999, 2009, 2011, 2013, 2014, 2019, 2020, 2021 / 1949, 1950, 1951, 1955, 1970, 1974, 1975, 1992
Puchar Słowacji/Czechosłowacji (/5):1970, 1972, 1974, 1976, 1982, 1983, 1989, 1994, 1997, 1999, 2010, 2011, 2013, 2017, 2018, 2020, 2021 / 1962, 1963, 1968, 1974, 1982
Puchar Zdobywców Pucharów (1): 1969

Kadra (Vladimír Weiss)
Adrián Chovan, Michal Šulla, Martin Trnovský, Guram Kashia, Richard Križan, Myenty Abena, Jurij Medveděv, Lukáš Pauschek, Vasil Bozhikov, Vernon De Marco, Joeri de Kamps, Vladimír Weiss, Rabiu Ibrahim, Jaromír Zmrhal, Dejan Dražić, Alen Mustafić, David Hrnčár, Jaba Kankava, Filip Lichý, Ezekiel Henty, Dávid Strelec, Rafael Ratão, Aleksandar Čavrić

Mecze w europejskich pucharach
Puchar Mistrzów/Liga Mistrzów: 41 (14 zwycięstw – 10 remisów – 17 porażek)
Pozostałe rozgrywki pucharowe: 123 (56-21-46)

Potyczki z greckimi drużynami
1970/1971 (PEMK – II) Panathinaikos Ateny 2:1 0:3
2009/2010 (LM – eII) Olympiakos Pireus 0:2 0:2
2019/2020 (LE – eIV) PAOK Saloniki 1:0 2:3

Dotychczasowe mecze w europucharach sezonu 2021/2022
vs Shamrock Rovers (Irlandia) 2:0 1:2
vs Young Boys (Szwajcaria) 0:0 2:3
vs Lincoln Red Imps (Gibraltar) 1:1 3:1

POJEDYNKI GRECKO-SŁOWACKIE

Sezon Rozgrywki Dom Wyjazd
1961/1962 (PZP – I) Olympiakos Pireus Dynamo Żilina 2:3 0:1
1968/1969 (PEMK – e) AEK Ateny Spartak Trnawa 1:1 1:2
1970/1971 (PEMK – II) Panathinaikos Ateny ŠK Slovan Bratysława 3:0 1:2
1975/1976 (PUEFA – II) AEK Ateny Inter Bratysława 3:1 0:2
1996/1997 (PZP – 1/16) AEK Ateny Chemlon Humenne 1:0 2:1
1997/1998 (PUEFA – e) PAOK Saloniki Spartak Trnawa 5:3 1:0
2007/2008 (PUEFA – I) Panathinaikos Ateny Artmedia Petrzalka 3:0 2:1
2009/2010 (LM – eII) Olympiakos Pireus ŠK Slovan Bratysława 2:0 2:0
2015/2016 (LE – eIII) PAOK Saloniki Spartak Trnawa 1:0 1:1
2019/2020 (LE – eII) Atromitos Peristeri DAC Dunajská Streda 3:2 2:1
2019/2020 (LE – eIV) PAOK Saloniki ŠK Slovan Bratysława 3:2 0:1
marketagent
P