Młodzi Grecy, którzy mogą zawojować Super League!
Już w sobotę rusza nowy sezon greckiej Super League. To dobra okazja by przedstawić pięciu młodych piłkarzy, którzy mogą decydować o jakości greckich rozgrywek.
Tasos Chatzigiovannis (20 lat – Panathinaikos Ateny)
Urodził się 31 maja 1997 roku w Mitylenie na Lesbos. Pierwsze piłkarskie kroki stawiał w APA Odysseas. W 2013 roku trafił do Akademii Panathinaikosu Ateny. Rok później został najlepszym strzelcem turnieju towarzyskiego „Puskás Cup” i wróżono mu szybką przeprowadzkę do Hiszpanii, ale jego umiejętności zauważył ówczesny szkoleniowiec PAO Andrea Stramaccioni i dał mu szansę trenować z seniorską drużyną. Swój debiut w pierwszej drużynie „Koniczynek” Chatzigiovannis zaliczył 5 listopada 2016 roku w meczu fazy grupowej Europa League ze Standardem Liege. Zaś pierwszego gola strzelił 1 lutego 2017 w meczu Pucharu Grecji z PGS Kissamikos. Dotychczas 20-latek rozegrał 17 oficjalnych meczów i strzelił jedną bramkę. W zeszłym sezonie został wybrany najlepszym piłkarzem meczu z AEK-iem Ateny rozegranym w ramach play-off Super League. Jest to piłkarz ofensywny dobrze wyszkolony technicznie, który może grać zarówno na skrzydłach jak i szpicy ataku.
Athanasios Androutsos (20 lat – Olympiakos Pireus)
Urodził się 6 maja 1997 roku. Od początku kariery związany jest z Olympiakosem Pireus i w każdej grupie wiekowej był wyróżniającym się zawodnikiem. W sezonie 2015/2016 grając w drużynie młodzieżowej pireuskiego klubu z dwudziestoma bramkami na koncie został królem strzelców Super League U-20. W 2016 roku Olympiakos zdecydował się na podpisanie z nim pięcioletniego kontraktu. Po raz pierwszy w pierwszej drużynie mistrza Grecji zagrał 18 sierpnia 2016 w meczu kwalifikacji Ligi Europejskiej z FC Arouca. Dotychczas rozegrał w czerwono-białych barwach 31 oficjalnych meczów i strzelił jedną bramkę. Androutsos to wszechstronny piłkarz. Może grać na środku pomocy, ale też na skrzydle i jako środkowy napastnik. Jego mocną stroną jest umiejętność czytania gry i dobrego ustawienia się w polu karnym.
https://www.youtube.com/watch?v=1_GmOd3qxvs
Kostas Galanopoulos (20 lat – AEK Ateny)
Urodził się 28 grudnia 1997 roku w Atenach. W wieku 13 lat trafił do szkółki AEK-u, a w 2015 roku podpisał swój pierwszy profesjonalny kontrakt. W barwach AEK-u zadebiutował 31 maja 2016 w meczu z Panionios GSS rozegranego w ramach play-off Super League. W sezonie 2016/2017 dwukrotnie dostał nagrodę MVP za mecze z Levadiakosem i Panathinaikosem Ateny, a jeszcze przed końcem tego sezonu Dušan Bajević za priorytet uznał przedłużenie z nim umowy, a jego późniejsze słowa mogły być niezwykle motywujące dla 20-latka – Nowa umowa podpisana przez Kostasa Galanopoulosa jest bardzo ważna dla naszego klubu. Mam nadzieję, że pozostanie on przez wiele lat w AEK-u i wierzę, że może stać się liderem drużyny. – Do tej pory Galanopoulos rozegrał 30 oficjalnych meczów i strzelił trzy bramki. Jego nominalna pozycja to środkowy pomocnik, ale może też być usposobiony defensywnie.
Lazaros Labrou (20 lat – Panionios GSS)
Urodził się 19 grudnia 1997 roku w Katerini. Karierę rozpoczynał w AE Pontion Katerinis, a w 2011 roku trafił do Akademii Panathinaikosu Ateny, gdzie jego talent został zauważony w całej Europie. Swego czasu brytyjski „The Guardian” określił go jako jeden z 40 największych talentów światowego futbolu. Po dwóch świetnych sezonach w barwach drużyny U-17 włodarze „Koniczynek” podpisali z nim profesjonalną umowę. W kolejnych dwóch latach Labrou robił furorę w rozgrywkach Super League U-20, a jego technika i niebanalna gra przyciągnęła uwagę wielu klubów m.in. z Hiszpanii (Mallorca proponowała 500 tysięcy euro). Panathinaikos jednak wiedząc że ma perłę nie zdecydował się na transakcję. Labrou zadebiutował w pierwszej drużynie ateńskiego klubu 28 października 2015 roku w meczu z Levadikosem w Pucharze Grecji. Niestety to był jeden z dwóch meczów jakie rozegrał w PAO. Latem 2016 roku odrzucił propozycję przedłużenia umowy i odszedł z klubu. W nowym sezonie założył koszulkę PAE Iraklis 1908, w którego barwach rozegrał 13 meczów i strzelił jedną bramką. Od lutego 2017 roku Labrou jest podstawowym zawodnikiem Panionios GSS. Do tej pory rozegrał w Grecji 33 oficjalne mecze i strzelił dwie bramki. Prócz techniki jego mocną stroną jest doskonały przegląd pola.
Tasos Douvikas (18 lat – Asteras Tripolis)
Urodził się 2 sierpnia 1999 roku w Atenach. Jego ojcem jest były piłkarz, a obecnie trener Giannis Douvikas. Swoją przygodę z futbolem rozpoczynał w Akademii Panathinaikosu Ateny, a w 2015 roku przeniósł się do szkółki Asterasu Tripolis, gdzie rozwinął swoje umiejętności. Najpierw grał w drużynie U-17, a w sezonie 2016/2017 awansował do drużyny U-20, w której barwach strzelił w Super League u-20 pięć bramek. Mimo zaledwie osiemnastu lat Asteras zdecydował się podpisać z nim pięcioletni kontrakt. W przedsezonowych sparingach Douvikas strzelił dwie bramki, a przy kolejnych dwóch asystował i tym samym pokazał, że będzie dużym wsparciem siły ofensywnej. Według obserwatorów jego styl poruszania się po murawie i technika przypomina grę Andrija Szewczenki.
Czy któryś z tych piłkarzy ma szansę zapisać się w historii sezonu 2017/2018? A może jakiś inny młody Grek ma większą szanse zaistnieć w nowym sezonie Super League?