Podsumowanie osiągnięć Grecji w eliminacjach do Mundialu 2022

Reprezentacja Grecji zakończyła walkę o Mistrzostwa Świata, które odbędą się w przyszłym roku w Katarza. Niestety nie były to udane eliminacje.

Grecy w grupie drugiej walczyli z Hiszpanią, Szwecją, Gruzją i Kosowem. Grupa ciężka i o pierwsze dwa miejsca było bardzo trudno. Co ciekawe o ostatecznej porażce Greków nie decydowały mecze z Hiszpanią, czy Szwecją, a straty punktów poniesione z Gruzją i Kosowem.

Z grupowymi faworytami podopieczni Johna van’t Schipa grali całkiem dobrze, zwłaszcza konfrontacja ze Szwecją pokazała, że ta młoda drużyna potrafi się mobilizować i walczyć z mocniejszymi od siebie. Spotkanie w Atenach zakończone zwycięstwem 2:1 to był jeden z najlepszych meczów reprezentacji Grecji od wielu miesięcy. Rewanż też wyglądał obiecująco, ale zabrakło Grekom szczęścia. Porażka 0:2 nie odzwierciedlała do końca tego co działo się na murawie i jak ten mecz wyglądał.

Hiszpania w konfrontacji z Grekami wyglądała blado. W Granadzie było 1:1, co na otwarcie eliminacji było dużą niespodzianką. Rewanż w stolicy Grecji zakończony skromnym zwycięstwem 1:0 i to po rzucie karnym stawia Hiszpanów w słabym świetle, bo po prostu zawiedli. Zresztą sami się wypowiadali, że ważny był wynik, a nie gra, a tego nie powinni oznajmiać piłkarze, teraz można już mówić jednego z faworytów przyszłorocznego Mundialu.

Spotkania z Gruzją były dla ekipy van’t Schipa były bardzo wymagające i bardzo nerwowe. Na Toumba było 1:1, co było niespodzianką. Nie tylko wynik był niespodzianką, bo w tym meczu Grecy oddali tylko jeden celny strzał, a gol padł po samobójczym trafieniu. W rewanżu w Tbilisi dopiero w ostatnich minutach Grecja strzeliła dwie bramki i wygrała 2:0, a miała przez cały mecz zdecydowaną przewagę.

Pozycja, a już na pewno konto punktowe Greków powinno być większe po meczach z Kosowem. W obu meczach piłkarze z Hellady prowadzili 1:0, ale zwycięstwa nie odnieśli. Można powiedzieć stracili punkty w podobnym stylu. Brak koncentracji i większego zaangażowania w ostatnich fragmentach spotkania.